TR EN

Asma Tavan Nedir?

Asma tavan, tavanlarda alçıpan yardımı ile oluşturulan led ışıklı veya ışıksız dekorasyon amaçlı uygulamalardır.  Asma tavanlar evlerin salonlarında veya ofisler tercih edilen bir tavan kaplama çeşididir.

Asma tavanlar dekorasyonu güçlü yapılardır. Genellikle büyük evlerde veya büyük salonlarda tercih edilirler. Spot ışıklı modelleri ile günümüzde en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Bununla birlikte asma tavanlar gergi tavanlar ile birlikte harika atmosfer yaratıcı özelliklere sahip olabilirler. Asma tavanları doğru şekilde kullanmak ve tasarımını evin genel dekorasyon aklına uydurmak ev sahibinin bu tavan çeşidini seçmeden önce bilmesi gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Asma Tavan Örnekleri

Örnekler her konuda anlamamızı kolaylaştıracaklardır. Asma tavan örnekleri de aynı doğrultuda anlamamızı kolaylaştıracaklardır. Bununla birlikte evinizde kullanmak istediğiniz asma tavanların nasıl görüneceğini örneklerde bulunan çalışmalardan da anlayabilirsiniz. Örnekler anlamanızın yanında ilham almanızı da kolaylaştıracaktır.

asmatavanalcipancesidi

asmatavancesitleri

 

asmatavannedir

asmatavanornek

 

asmatavanornekleri

mutfakasmatavan

 

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavan her ustanın yapabileceği çalışmalar arasında yer almaz. Hem dekorasyon aklı hem de uygulama pratiği gerektirir. Bu nedenle işi iyi bilen profesyonel çalışan bir ekip ile evinize asma tavan çalışmaları yapabilmelisiniz.

Asma tavanlar ülkemizde genellikle alçıpan yardımı ile oluşturulurlar. Uzun ve beceri isteyen bir iş olan asma tavan çalışmalarının modellere göre süresi ve işçilik fiyatları değişir. Asma tavan modelleri onlarca hatta yüzlerce farklı şekle bürünebilir. Bu odanızın boyutları, şekli gibi bir çok faktöre göre değişim gösterebilir.

Asma tavan yapılırken ilk olarak asma tavan ızgarasını doğru şekilde tasarlamak gerekir. Bu noktada önemli olan oda ölçülerinin doğru alınmasıdır. Hazırlanan ızgaranın monte edilmesi zor bir işlem olabilir. Bu nedenle asma tavan işinde ustalaşmış bir profesyonelle çalışmak doğru olacaktır. Asma tavan için hazırlanmış olan ızgara monte edildikten sonra içerisine gizlenmesi gereken led, spot gibi aksesuarların kurulumu yapılır. En son ise hazırlanıp monte edilen ızgaranın üzerine alçıpandan hazırlanmış levha kapatılarak işlem yapılır.

Belirtmekte fayda var ki bahsettiğimiz yapım aşamaları yapılacak asma tavana göre ufak değişiklikler gösterebilmektedir.

Asma Tavanlar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Asma tavan uygulamaları birçok farklı avantaja, faydaya sahiptir. Burada evin veya ofisin ihtiyaçlarını belirlemek kritik öneme sahiptir.

Elektrik ve tesisat borularının kapatılmasında asma tavanlar başarılıdırlar. Alçıpan yardımı ile boruların kapanmasının ardından tavanların güzel durmasında asma tavanların görevi büyüktür.

Isı yalıtımı ve izolasyon söz konusu olduğunda yine asma tavanlar görev alırlar. Özellikle eviniz yeterince ısınmıyorsa tavanlarda ısı kaybınız olabilir. Burada alçıpan yardımı ile oluşturulan asma tavanlar evinizin sıcaklığını arttıracaktır.

Dekorasyon amaçlı ışıklandırmalar da asma tavanların tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Spot ışıklar, led ışıklar evdeki eşyaları daha yaratıcı biçimde aydınlatabildiği için ev sahipleri ve iç mimar tarafından tercih edilir olmaktadırlar.

asmatavanuygulamalari

salonasmatavanornegi

asmatavansalonornek

 

Asma Tavan Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Asma tavan yapılmadan önce eğer spot ışık, led ışık gibi çalışmalar yapılacaksa bunların içerisinde elektrik uygulamaları da olacaktır. Bu nedenle elektrik işlerinin alçıpan çalışmaları ile koordineli bir şekilde gerçekleşmesi gerekecektir. Elektrik yanında boya badana süreçleri de asma tavanlar ile paralellik gösterir. Asma tavanlar yapıldıktan hemen sonra boyanması gerekir. Burada eğer evin genel boya badana uygulamaları da yapılacaksa aynı zamana denk getirilmesi uygun olacaktır.

Asma tavan en az 4-5 cm, en fazla ise 7-8 cm olmalıdır. Önemli olan başka bir nokta ise monte edilen alçıpan levhanın vidalama işlemi en fazla 30 cm aralıklarla yapılmalıdır.

Hangi Asma Tavan Çeşidi Yapılmalı?

Bu kritik dekorasyon sorularından biridir. Asma tavanların onlarca çeşidinin olduğundan bahsetmiştik. Burada tercih edilmesi gerekenin ne olduğunu de seçmek hakikaten meşakkatli bir süreç olarak karşımıza çıkabiliyor. Burada evin genel yapısını anlamak ise başlangıçta kilit rol oynuyor. Eğer evinizin genel dekorasyon aklı klasik ise asma tavanlarınızı da spot ışıklara sahip alçıpanlar ile döşenmiş yapılar haline getirmeniz doğru tercih olacaktır. Bununla da kalmayıp asma tavanların genel hatlarını keskinleştirmeniz klasik ev dekorasyonunuza doğrudan katkı yapacaktır.

asmatavan

asma-tavan

 

asmatavanmodeli

asmatavanmodelleri

 

desenliasmatavan

fantastikasmatavan

 

mutfakasmatavan

oturmaodasiasmatavan

 

Modern ve renkli bir eve sahipseniz asma tavanlarınızı daha az kalınlığa sahip bol ve sık ışıklandırmalar tercih ederek seçebilirsiniz. Büyük asma tavanlar yerine sade ve ışıklandırması kuvvetli tavanları tercih etmelisiniz. Asma tavanların genel yapısı gösterişe müsaittir. Fakat modern ve renkli bir evde asma tavanın ev eşyalarınızın önüne geçmesini istemeyiz. Bu nedenle asma tavanlar böyle evlerde çok daha sade ve minimalist kıvrımlara sahip olmalıdır.

Elektrik-Su

Elektrik-Su

Arıza, tamir, tadilat, servis bakım, elektrik, su tesisat, bahçe sulama işleri daire dekorasyonu

İNCELE
Mutfak Dolabı

Mutfak Dolabı

İstediğiniz her renkte ve tasarımda mutfak dolabı için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mutfak dekorasyonun

İNCELE
Kartonpiyer

Kartonpiyer

"Kartonpiyer, Fransızca bir kelime olan “carton-pierre” den dilimize geçmiş bir terimdir. Kelime kökeni

İNCELE

whatsapp